جهت دریافت مشاوره تلفنی رایگان  تماس بگیرید:   021-88894775

تعمیرات موبایل، تعمیرات گوشی، تعویض تاچ ال سی دی، تعویض باتری گوشی، تعمیر تبلت، تعمیر اپل واچ، تعمیر ساعت هوشمند، تعمیر گلکسی واچ سامسونگ، تعمیر ایرپاد، هندزفری، پاوربانک، سرفیس، بادز، آیپد و لپ تاپ و اطلاع از هزینه تعمیرات

سرفصل های آموزشی دوره مخابرات :

 • آشنایی با اصلاحات مخابراتی
 • مدلاسیون ودلیل استفاده از آن
 • تعریف مدلاسیون
 • رویکرد سلولی
 • حرکت از یک سلول به داخل سلول بعدی
 • AMPS
 • تلفن های سلولی دیجیتال
 • مقدمه ایی بر GSM - (Global System for Mobile communication)
 • معماری شبکه GSM

 

gsm

 

GSM

GSM: Global System For Mobile

یک تکنولوژی که محدوده فرکانسی در اختیار موبایل می گذارد . در اوایل دهه 80 سیستم های آنالوگ تلفن های سلولی رشد بسیار وسیعی در اروپا داشت و کشورهای اسکاندیناوی و فرانسه و بریتانیا و آلمان این سیستم را تجربه می کردند . هر کشوری سیستم خودش را توسعه و گسترش می داد  که با سیستم تمام گروه ها ی دیگر چه از نظر لوازم و چه ازنظر عملیات اجرایی کاملا متفاوت بود . این روند موقعیتی نامناسب به وجود می آورد ، به دلیل آن که تلفن همراه فقط محدود به استفاده در داخل مرزهای هر کشورمی شد که کاملا مشکل ساز بود . اروپایی ها خیلی  زود متوجه این مشکل شدند و در کنفرانس پست و ارتباطات ، یک گروه مطالعاتی به نام گروه موبایل (Mobile Group) تشکیل دادند که هدف از آن مطالعه و توسعه یک سیستم گسترده اروپایی جهت موبایل بود . در سال 1989 مسئولیت GSM به انستیتوی استانداردهای ارتباطی اروپا (ETBI) داده شد . تا سال 1993 شبکه GSM در 22 کشور وجود داشت ، به علاوه 25 کشور دیگر قبلا GSM  را انتخاب و پذیرفته بودند . این فقط یک استاندارد اروپایی نبود و در بسیاری از کشورهای خاور دور و خاور میانه GSM پذیرفته شده بود و تا سال 1996 حدود 1/3 میلیون کاربر در سراسر جهان از آن استفاده می کردند و تا کنون این تعداد چند برابر شده است و روز به روز گسترش آن بیشتر می شود . در حقیقت GSM فناوری جدیدی است تا بتوانیم منطقه ای را پوشش بدهیم . ( رادیو )

GSM در 3 عنوان دسته بندی کلی قرار می گیرد که :

 • 900 GSM

این GSM شامل فرکانس 900 مگا هرتز بین گوشی و BTS است ، در این سیستم سرعت انتقال اطلاعات کم است و کاربرد این GSM فقط در انتقال صدا و یا سرویس های ساده می باشد و اصطلاحاً به آن GSM گفته می شود .

 • 1800 GSM

این GSM روی فرکانس 1800 مگاهرتز است و سرعت بالاتری نسبت به نوع قبل دارد و می توان توسط آن در یک ثانیه اطلاعات بیشتری را از شبکه موبایل و یا بالعکس داد . به این سیستم DCS نیز گفته می شود .

 • 1900 GSM

این GSM روی فرکانس 1900 مگاهرتز کار می کند و از آن بیشتر در امریکا استفاده می شود . البته در هر 3 نوع GSM های فوق مشترک نمی تواند از سرویس های خاصی از قبیل اینترنت یا انتقال تصاویر با کیفیت مطلوب استفاده کند ، چون فرکانس به اندازه کافی بالا نیست تا بتوان اطلاعات حجیم را منتقل کرد . برای داشتن این گونه امکانات بایستی فرکانس GSM بالاتر از 2500 مگاهرتز باشد که در حال حاضر این امر انجام شده و در بعضی کشورها در حال آزمایش است . به 1900 GSM  اصطلاحاً PCN  و در بعضی موارد PCS گفته می شود .

BTS

تجهیزاتی که در  شبکه تلفن همراه که وظیفه برقراری ارتباط رادیویی از تلفن به شبکه را به عهده دارند . در حقیقت BTS ها فرستنده ها و  گیرنده های کوچکی هستند که در نقاط مختلف شهر نصب می شوند و به کمک آن مشترک آنتن دهی می شود .

فرستنده گیرنده های BTS

معمولاً هر BTS سه سکتور دارد و هر سکتور می تواند تا 4 فرستنده و گیرنده مجزا داشته باشد . به هر واحد فرستنده و گیرنده یک TRX می گویند.

FDMA

از آنجایی که BTS ها دارای چند TRX مجزا هستند و از طرفی ممکن است BTS ها در محدوده آنتن دهی یکدیگر نیز قرار گیرند ، ممکن است بین TRX ها تداخل امواج بوجود آید . جهت جلوگیری از تداخل ، هر TRX را روی یک فرکانس تنظیم می کنند ، به نحوی که هیچگاه دو TRX از یک BTS یا دو TRX از دو BTS همسایه با یکدیگر هم فرکانس نمی شوند . از طرفی  در قسمت رادیویی  باید فرکانس TX و RX از یک فرستنده – گیرنده BTS با هم یکی نباشند . به همین دلیل نیاز است که تعداد زیادی فرکانس در اختیار داشته باشیم . این تقسیم فرکانس را FDMA می گویند . بدین صورت که در باند GSM دو دسته فرکانس ایجاد می شود ، یک دسته برای فرکانس های ارسال BTS به موبایل به نام Down Link  و یک دسته فرکانسهای دریافت BTS از موبایل به نام Up Link در مرحله بعد ، برای داشتن تعداد زیادی فرکانس کافی است هر کدام از این دو محدوده (Down & Up) را با دقت KHZ 200 تقسیم کنیم تا در مجموع بتوان فرکانسهای لازم را بدست آورد .

قابل توجه تعمیرکاران :  اگر یک گوشی نتواند با تغییر محل  و قرار گرفتن در محدوده یک BTS با یکی از TRX های آن ارتباط برقرار کند ، از شبکه خارج خواهد شد .

TMD: Time Division Multiplex

هر BTS می تواند TRX 12 داشته باشد و این به معنی این است که می توانیم 12 موبایل را همزمان با یک BTS آنتن دهی کنیم تا با شبکه ارتباط پیدا کنند ، ولی در عمل این تعداد موبایل برای یک BTS اندک است و باید بتوان تعداد گوشی هایی را که با یک BTS می توانند همزمان فعال شوند زیاد کرد ، در غیر اینصورت در مناطق شلوغ که نیاز به سرویس دهی بیشتر دارد شبکه مشغول خواهد بود و پیغام  شبکه Busy برای مخاطبان پخش می کند . برای رفع مشکل از روش TDM استفاده می کنند ، در این روش هر فرکانس به 8 یا 16 کانال تبدیل می شود و به هر کانال یک کد اختصاص می دهند . به کمک این روش می توانیم با یک TRX از یک BTS روی یک فرکانس جندین موبایل را که همه روی همان فرکانس هستند آنتن بدهیم ، بدون آن که بین موبایل ها اختلال بوجود آید در TRX 16 کانال ، 14 کانال برای ترافیک و 2 کانال برای سیگنالینگ در نظر گرفته می شود.

بخشی از کاربردهای کانال سیگنالینگ :

1- FC Channel

جهت تصحیح فرکانس است که با تغییر موقعیت یک مشترک و قرار گرفتن در محدوده یک BTS دیگر توسط کانال سیگنالسنگ انجام می شود و در این گزینه فرکانس جدید به موبایل داده می شود .

2- S Channel

برای تنظیم کانال ترافیکی است . بعد از این که مشترک در BTS جدید قرار گرفت و فرکانس به آن داده شد ، بایستی کانال نیز روی آن فرکانس به مشترک داده شود . این عمل توسط این گزینه و روی کانال سیگنالینگ انجام شود .

3- P Channel

ارسال سیگنال زنگ برای مشترک قبل از اینکه کانال برای صحبت کردن به وی داده شود از طریق این گزینه است .

کاربرد کانال ترافیک :

از کانال ترافیک BTS برای یک ارتباط صوتی که مهمترین سرویس شبکه است استفاده می کنیم .

3.9/5 (19 رای)
آموزش تخصصی تعمیر گوشی های آیفونآموزش تخصصی تعویض هارد گوشیآموزش تعمیرات نرم افزاری موبایل و تبلتآموزش تعمیرات سخت افزاری موبایل و تبلت
ارسال نظر
verification
مشاوره رایگان واتسآپکانال تلگرام همراه ایرانیانبا ما تماس بگیرید